menu

Lost - Michael Bielicky / Kamila B. Richter

W/ zahraničí

10. 2. – 29. 4. 2017

Vernisáž: 10. 2. 2017 17:00

Kurátor: Jorge Fernández – ředitel, Museo Nacional de Bellas Artes de Cuba

 

Centro de Arte Contemporáneo Wifredo Lam

San Ignacio 22, Havana Vieja, Havana, Kuba

www.wlam.cult.cu

 

 

 


Kubánské muzeum Centro Wifredo Lam v Havaně hostí v termínu     10. 2. – 25. 3. 2017 výstavu prací průkopníka nových médií Michaela Bielického, který společně s Kamilou B. Richter tvoří jedinečné umělecké uskupení, které ve světě nových médií představuje unikátní vizuální formy.

Svým, v pořadí již čtvrtým, vystoupením na Kubě, Bielicky / Richter opět překvapují: 

„Ztráta a rozpad patří k našim dlouhodobým tématům, jež zpracováváme prostřednictvím digitálních technologií, které nám umožňují oživovat obrazy živými informacemi ze sítě. Tato datami ovlivňovaná vyprávění vystavujeme v nejrůznějších muzeích světa.

Kuba je pro nás výjimečně inspirativním místem jakéhosi ztraceného ráje, kde se mísí obrazy ráje a rozpadu v jednom pohledu. Na jedné straně je Kuba rajským karibským ostrovem, plným bohaté kultury a na druhé straně všude zřetelným rozpadem původních struktur, jež nyní prochází daleko složitější situací, než tehdejší komunistické Československo.

Inspirováni těmito souvislostmi jsme vytvořili projekt Lost pro prestižní muzeum Centro Wifredo Lam.

V sedmi oddělených místnostech historické budovy v centru Havany bude divák procházet specificky upravenými prostředími, která evokují něco jako analogovou verzi virtuální reality, jež bude diváka nořit do rozličných obrazů ztráty dnešního světa -  digitálního, politického, nebo abstraktního.

Divák uvidí pohybující se texty ve formě spirál, imaginární zahrady s animovanými piktogramy reflektujícími současné světové události, či ornamentální piktogramové kompozice vztahující se k absurditě stavu světa jako celku.

Celá instalace bude ozvučena.”

 

Centro Wifredo Lam tak pokračuje v představování zahraničních umělců a umožňuje jejich poznání široké veřejnosti. Umění Kuby vře, má řadu etablovaných a vyhledávaných umělců, kteří jsou důležitou součástí aktuálního mezinárodního uměleckého dění, do kterého zasahuje i kubánské mladé umění. Havanské Bienále s více než třicetiletou tradicí mu svými mezinárodními přehlídkami otevírá cestu do světa a stejně tak světovému umění na scénu Latinské Ameriky a Karibiku.

Muzeum Centro Wifredo Lam pořádá výstavu ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář v Praze, která při této příležitosti vydává stejnojmenný katalog ve španělském jazyce s texty profesora Petera Weibela, Petera Sloterdijka a Paula Keniga. Je to historicky první kniha, kterou Galerie Zdeněk Sklenář nechala vytisknout v Havaně na původních tiskařských strojích.

Lost 1
Data Labyrinth_ZKM_Germany_2016
Garden of Error and Decay_Bienalle Havana_CUB_2012
Why Don´t We, Quadriennale_NRW-Forum_Duesseldorf_GER_2014