menu

Leroy Chiao - OneOrbit/Život jako výzva

Tisková konference

CZ/ ostatní

18. 10. –

 

Vážení přátelé,

přijměte srdečné pozvání na tiskovou konferenci u příležitosti uvedení knihy amerického astronauta Leroye Chiao „Leroy Chiao - OneOrbit/Život jako výzva" na český trh, za jeho osobní účasti.

 

Kniha, vydána jako první v češtině, byla slavnostně uvedena 28. 8. 2016 na Mezinárodním knižním veletrhu v Pekingu (Beijing International Book Fair) za osobní účasti Leroye Chiao a japonského astronauta Koichiho Wakaty.

 

Tisková konference  18. 10. 2016 v 10 hod

New York University Prague, sál Václava Havla

Malé náměstí 11, Praha 1

R.S.V.P. do 16. 10. 2016, galerie@zdeneksklenar.cz

 

Publikaci „Leroy Chiao - OneOrbit/Život jako výzva" je možné zakoupit za cenu 899,- kč na tiskové konferenci, či prostřednictvím webových stránek galerie.

 


„Leroy Chiao strávil ve vesmíru celkem 229 dní 7 hodin 38 minus a 5 sekund. Obyvatelům Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze kolem Země však čas plyne jinak než nám, pozemšťanům. Orbitální den trvá pouhých 90 minut, což znamená, že slunce vychází a zapadá každých 45 minut. Nepředstavitelné dimenze a gravitace vesmíru tak proměňují léta ve vteřiny a století v minuty, a Leroy Chiao byl tudíž ve vesmíru úctyhodných 3 669 orbitálních dní, z toho 24 orbitálních dní ve volném kosmickém prostoru. V našem jediném pozemském dni zažil na orbitu 16 východů/západů slunce, dní a nocí. Tento kuriózní detail dává pocítit závrať z toho, co nás tam venku – v měřítku do nekonečna otevřeného prostoru – čeká.“

Pro tuto knihu Dr. Leroy Chiao vybral ze svých oblíbených fotografií ty, které vyjadřují jeho dojmy nejlépe. Cítil však, že je důležité nabídnout zkušenost celou, i s jeho myšlenkami a pocity, které prožíval ve chvílích, kdy obrazy uveřejněné v knize pořizoval. Fotografie v této knize vznikly v rozmezí let 1994 – 2005. Snímky byly vyfotografovány ve výšce kolem 400 kilometrů v rychlosti 8 km/s. Z této výšky není vidět celá Země, ale vždy jen určité výseky, a to v závislosti na použitém objektivu. Fotografie tak zachycují někdy jen několikakilometrový pás země, jindy naopak území rozkládající se na tisíci kilometrech.

Prvenství Dr. Leroy Chiao:

První profesionální astronaut plně čínského původu, který letěl do vesmíru.

První profesionální astronaut plně čínského původu, který sloužil jako velitel Mezinárodní kosmické stanice.

První a dosud jediný americký astronaut, který obdržel Řád Jurije Gagarina, číslo 68 ze 100 (dosud) schválených ruským parlamentem.

První astronaut Spojených států, který navštívil Astronautické středisko Číny (ACC) a setkal se s prvními čínskými astronauty.

První astronaut, který – jak potvrdila NASA – vyfotil z vesmíru Velkou čínskou zeď.

První a dosud jediný astronaut, který obdržel Cenu modrého oblaku od Čínského institutu (k předchozím laureátům patří např.: Henry Kissinger).

První a dosud jediný astronaut uvedený do Síně slávy vesmírných technologií.

První astronaut z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře, první astronaut z Lawrencovy národní laboratoře v Livermore.

Leroy Chiao
Leroy Chiao 1
Leroy Chiao 2
Leroy Chiao 3