menu

WU YI Pražské léto

27. 11. 2013

GALERIE VÁCLAVA ŠPÁLY NABÍDNE V ZIMĚ PRAŽSKÉ LÉTO, VÝSTAVU ČÍNSKÉHO BOJOVNÍKA UMĚNÍ WU YI

Letní Prahu, českou krajinu i půvab českých žen očima mimořádného čínského umělce Wu Yi představí od 28. listopadu 2013 do 5. ledna 2014 výstava Pražské léto. V Galerii Václava Špály ji pořádá skupina PPF, která v tuzemsku dlouhodobě podporuje hodnotné projekty z oblasti kultury a umění. Spolupořadatelem výstavy je Galerie Zdeněk Sklenář.

Jak říká Jan Řehák, ředitel PPF Art, která Galerii Václava Špály již od podzimu 2010 provozuje, „výstava Pražské léto mistra čínské tušové malby Wu Yi naplňuje výstavní koncepci galerie, ve které jsme si předsevzali zhruba jednou za dva roky představit zahraničního autora, jehož tvorba je pro české prostředí inspirativní, případně autora, který je ve své tvorbě českým prostředím inspirován.“

Sedmačtyřicetiletý umělec Wu Yi, profesor nástěnné a současné malby na Ústřední akademii v Pekingu, vystaví v Galerii Václava Špály zhruba padesát komorních obrazů inspirovaných svým letním pobytem v České republice. Jeho obrazy pro výstavu Pražské léto zachycují pražské ulice a jejich atmosféru, letní koupání v pískovně Klikov v Jižních Čechách a také české ženy a jejich – pro čínské oči neobvyklé - křivky a tvary. Sám Wu Yi svá klidná, humorem a vlídností prodchnutá díla označuje jako „tichou pouť lehkého praktikování zenu“. Plátna namalovaná olejem doplní série 12 mistrovských děl vytvořených technikou tradiční tušové malby, vyžadující soulad myšlení, dechu a pohybu.

Právě v této oblasti je Wu Yi považován za jednoho z největších soudobých odborníků a reformátorů: klasickou technikou štětce a tuše na papíru vytváří humorná i satirická díla, reagující na historické události, ale i současný establishment či byrokracii. „Snažím se o to, abych šířil tradici a zároveň zajistil její pokračování,“ říká Wu Yi, jehož jméno znamená v překladu Bojovník umění.

Boštík, Reynek i Kráska v nesnázích

Podle kurátora a spolupořadatele výstavy Zdeňka Sklenáře je Wu Yi „absolutním malířem“. Jen málo Číňanů totiž dokáže používat olej či temperu na plátně, stejně jako málokdo ze Západu ovládá čínskou tušovou malbu. „Wu Yi jako jeden z mála umělců na světě umí brilantně obojí. Jeho malby jsou inspirativní, pravdivé a dobrotivé a sám Wu Yi je výjimečný - je velejemný, ale důrazný. Je přátelský a vzdělaný. Je obdařen vzácným typem humoru, tolik nám Čechům blízkým. A svému malířskému umění dává vše,“ říká Sklenář, jehož galerie uspořádala v Číně průkopnickou výstavu Františka Kupky v Národním Muzeu umění Číny v Pekingu, po ní následovala výstava Zdeňka Sklenáře, Bohuslava Reynka, Milana Grygara a dalších umělců. Galerie Zdeněk Sklenář se také podílela na prezentaci České republiky v rámci EXPO 2010 v Šanghaji výstavou Opičí král Zdeňka Sklenáře a která i kulturní vztahy v obou zemích už řadu let úspěšně rozvíjí.Podle Sklenáře je Wu Yi svým přístupem jedním z nejradikálnějších umělců v čínských dějinách. Píše, maluje tuší a olejem, vytváří keramiku. „Ukazuje, jak vypadal a vypadá čínský vzdělanec, jak jsme ho kdysi poznali třeba ze Zpěvů staré Číny. Svůj obor posouvá vpřed, mění pravidla a přitom zachovává úctu k předkům,“ říká Sklenář.

Českou republiku si Wu Yi, Bojovník umění, zvolil pro svůj tvůrčí pobyt jako čtvrtou v pořadí – nejprve trávil čas v Paříži, poté v německém Aschaffenburgu a japonské Kamakuře a Kjotu.

„Domnívám se, že Češi a Číňané mají jistý druh společné blízkosti, intimity,“ říká umělec, který se k návštěvě České republiky rozhodl po shlédnutí filmu Kráska v nesnázích a který si z českých umělců oblíbil malíře Václava Boštíka, Bohuslava Reynka, Zdeňka Sklenáře (kurátorova strýce), Jiřího Straku a také fotografa Tona Stana. Svá putování po cizích zemích zachycuje Wu Yi také ve formě zápisků, připomínajících postřehy Karla Čapka. Jeho cestovatelské dojmy zahrnuje i katalog k výstavě Pražské léto popisující oblasti, na něž se umělec během svého českého pobytu soustředil – od městského života, přes přírodní scenérie, až k ženskému aktu.

Výstava je otevřena denně od 11 do 19 hodin, s výjimkou vánočních svátečních dní (24., 25. a 26. 12.) a na Nový rok 1. ledna 2014, kdy bude zavřeno. Komentované prohlídky s autorem a kurátorem výstavy přístupné veřejnosti se budou konat 5., 12. a 19. prosince 2013 od 16 do 18 hodin.

Po české metropoli poputuje výstava Pražské léto do Muzea výtvarného umění v Houstonu.


Informace pro editory:

PPF Art
PPF Art, patřící do skupiny PPF, spravuje a rozvíjí aktivity skupiny v oblasti kultury a umění. Od začátku 90. let systematicky buduje sbírku československé a české fotografie, jejíž součástí je velký soubor fotografií světově uznávaného fotografa Josefa Sudka. V Praze provozuje Galerii Václava Špály a Ateliér Josefa Sudka. Podílí se rovněž na správě sbírky České pojišťovny.

Galerie Václava Špály
Galerie pojmenovaná po známém českém malíři vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví. Na jaře 2010 vyhlásila MČ Praha 1 výběrové řízení na nového provozovatele galerie. Zvítězil v něm projekt PPF Art a společnost se tak stala na následujících deset let jejím provozovatelem.

Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace, kteří patří v malbě a fotografii, případně sochařství, k vrcholům české výtvarné scény. Pravidelně se zde střídá malba, fotografie i plastiky.

Galerie Zdeněk Sklenář
Galerie se po celou dobu své existence systematicky věnuje prezentaci českého umění u nás i v zahraničí. Zdeněk Sklenář usiluje o vytvoření silné české galerie prezentující u nás i v zahraničí nejvýznamnější hodnoty českého umění. Rozsah autorů, jimž se galerie věnuje, sahá od konce 19. století až po současnou mladou generaci. Při výběru autorů i děl klade Zdeněk Sklenář důraz na kvalitu a výjimečnost.

Wu Yi (nar. 8. 3. 1966, Changchun, provincie Jilin.), PhD.
Vystudoval Ústřední akademii výtvarných umění v Pekingu, kde graduoval v roce 1993 na katedře čínské národní malby. Na této nejvýznamnější čínské malířské akademii dodnes učí – je profesorem nástěnné a současné malby, doktorandským školitelem a ředitelem ateliéru. Za sebou má řadu výstav po celém světě (Záhřeb, Toronto, Singapur, Tokio, Soul, Berlín).

V oblasti tradiční tušové malby je považován za toho, který svůj obor posouvá vpřed, mění pravidla a přitom zachovává úctu k předkům.

Rychlé odkazy:
Galerie Václava Špály http://www.galerievaclavaspaly.cz
Galerie Zdeněk Sklenář http://www.zdeneksklenar.cz/Pro bližší informace, prosím, kontaktujte:
Jitka Tkadlecová Magdalena Bičíková
PPF mediální servis výstavy