menu

Milan Grygar Světlo, zvuk, pohyb,

27. 5. 2012

Tisková zpráva: 23/5/2012
Milan Grygar Světlo, zvuk, pohyb
Today Art Museum Peking, Čína
28/5 – 18/6/2012 / denně
Vernisáž: 27/5/2012 v 16,00
ve spolupráci s Galerie Zdeněk Sklenář, Praha
www.todayartmuseum.com
www.zdeneksklenar.cz
www.todayartmuseum.com

www.zdeneksklenar.cz

Akustické kresby
Uvidět zvuk, uslyšet kresbu
v Číně je poprvé představen mistr českého umění Milan Grygar


27. května 2012 v 16,00 hodin se v Today Art Museu v Pekingu uskuteční vernisáž výstavy děl českého výtvarníka Milana Grygara s názvem Světlo, zvuk, pohyb. Na zahájení výstavy bude provedena „Modrá partitura, 1972“ hrou na dva klavíry.
Kurátorem výstavy je známý Huang Du, který již v roce 2011 v Číně představil významného mistra „Arte povera“ Jannise Kounellise. Grygarova výstava představuje kurátorův druhý významný počin převratného rozměru, na jehož počátku stál iniciační čin českého kurátora a galeristy Zdeňka Sklenáře, s nímž jsme výstavu připravili. Opět se jedná o první individuální výstavu světového umělce v Číně a v Asii vůbec, která navíc představí jeho nejdůležitější díla a to ve výstavním konceptu, který je dílem samotného Milana Grygara Dosud tímto objevným způsobem nebylo jeho dílo představeno.
Ačkoliv v Číně známe především českou literaturu, české výtvarné umění známe málo. A přitom české moderní výtvarné umění dalo světu hned několik vynikajících umělců, význam jejich díla pro vývoj moderního umění je neopominutelný. A Milan Grygar je právě jedním z takových umělců, kteří výrazně ovlivnili české moderní umění a zapsali se i do dějin západního moderního umění. „Takové hodnocení si můžeme dovolit hlavně díky jedinečnosti Grygarovy umělecké koncepce, jazyku a formě: novým a neotřelým pohledem a úsudkem vytvořil „akustickou kresbu“.
Výstava s názvem „Milan Grygar Světlo, zvuk, pohyb“ je autonomní výstavou jeho zásadního objevu ZVUKU, který začleňuje do výtvarného díla. Myšlenku zapojit prostorový prvek zvuku do výtvarného díla si uvědomil v roce 1963. Přestal malovat olejové obrazy a začal se systematicky zabývat kresbou s představou, že ke kresbám zapojí zvuk. Po roce a půl příprav dospěl v roce 1965 ke kresbám, které nevznikaly tradičními způsoby, ale použitím tuše, dřívek a rákosu. V průběhu práce si autor uvědomil, že rytmus, kterým kreslíme zvuky, které kresba vyvolává, jsou totožné a celý průběh kresby začal zaznamenávat na magnetofon. Tak vzniklo dílo, které Milan Grygar nazval Akustická kresba. Ta obsahuje dvě části, část vizuální: obraz a část akustickou: nahrávku. Nahrávka obsahuje zvukový záznam celého průběhu vzniku díla. Milan Grygar nám objevil svět zvuků, které po dobu existence výtvarných děl, tak jak je známe z historie, nikdy nebyly zaznamenány. Zvuk takto vznikající v následujících letech rozvíjel až dospěl přes Hmatové kresby a Živé kresby k Partiturám, které se dnes provádí na koncertech. Objevil svět nové hudby, která je v západním světě klasikou.

Současná výstava představuje umělcovy reprezentativní Akustické kresby, které jsou doprovázeny zvukovými nahrávkami, tři filmové dokumenty zachycující průběh Hmatové a Živé kresby a provedení prstové partitury. Mezi vystavenými díly jsou i fotografie dokumentující realizace Hmatových a Živých kreseb.

Milan Grygar
Milan Grygar se narodil v roce 1926 ve slovenském Zvolenu. Již v mládí se setkal s tvorbou maďarského mistra Bauhausu Lászlo Moholy Nagyho, která u něho svou redukovaností na základní formy zanechala hluboký dojem. Za druhé světové války byl totálně nasazen v německém průmyslu. Po válce vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (The College of Applied Arts) v Praze pod vedením známého českého kubistického malíře Emila Filly,. Od 60 let se Grygar zůčastnuje řady výstav. V roce 1974 ho zve dnes již legendarní polský kurator Riszard Stanislawski na samostatnou výstavu do Musea Sztuki v Lodži. 1986 se zůčastnuje epochální výstavy kuratorovoné Janem Hoetem Chambre d` amis v belgickém Gentu, 2001 účast na výstavě v The Drawing Center v NewYorku 2011 je pozván na Biennale ve francouzském Lyonu. Vedle umělecké tvorby získavá Grygar četná uznání i za knižní grafiku, je nositelem Grand Prix mezinárodního trienále kreseb ve Wroclavi. V současné době žije a pracuje v Praze. Je zastoupen v Centre National d´Art et de Culture Georges Pompidou v Paříži, Nationalgalerie v Berlíně, The National Museum of Art v Osace Osaka, v Stedelijk Museum v Amsterdamu, v National Gallery of Art ve Washington D.C. a dalších.


pořádá: Today Art Museum

spolupráce: Galerie Zdeněk Sklenář

kurátor: Huang Du

výstava potrvá: od 28. 5. 2012 do 18. 6. 2012 10:00 – 20:00

kde: Today Art Museum pavilon č. 1, 2. patro

adresa: Peking, Chaoyang District, Baiwanzi Str. 32, Pingguo shequ č. 4, Today Art Museum
Kontakt pro media:
Pavla Lubovská
Tel: +420 731 465 638
pavla.lubovska@zdeneksklenar.cz
Pavla.lubovska@zdeneksklenar.cz

a@zdeneks.cz