menu

Josef Achrer NO DATA

8. 9. 2017

 

14. 9. – 21. 10. 2017

 

Galerie Zdeněk Sklenář

Salvátorská 6, Praha 1

út – so 13:00 - 18:00 hodin

www.zdeneksklenar.cz

 

Josef Achrer: NO DATA

-obrazy, v nichž chybí data-

 

Galerie Zdeněk Sklenář představuje výstavu Josefa Achrera (1982) NO DATA. Achrer na výstavě prezentuje další fázi svého projektu zkoumajícího fenomén duality informací a dat. Projekt NO DATA navazuje na rozsáhlý výstavní cyklus, jemuž se Achrer soustředěně věnuje od roku 2013, a jehož prostřednictvím varuje před negativními dopady masivní záplavy informací v současné společnosti, před naší závislostí na smartphonech, na konzumaci dat a před infománií.  

Výstava Josefa Achrera NO DATA Galerii Zdeněk Sklenář prostřednictvím malby pohlíží vizuálně kritickou optikou na pojmy, jakými jsou data a informace v kontextu velké míry manipulace, kterou sebou záplava informací v současné společnosti přináší.Achrera zajímá fenomén každodenního masivního toku informací a míra konzumu těchto informací. To, jakým způsobem je společnost přijímá, interpretuje, vyhodnocuje, sdílí či s nimi jinak dál pracuje, jak se mění naše citlivost ve vnímání obrovského množství informací a dat. Achrer pomocí media malby sdílí myšlenku, že uprostřed záplavy informací v konečném důsledku nastává inflace skutečnosti, nebo záznamů skutečnosti. Podle něj je v takovém „infomanickém“ prostředí těžké nenápadným způsobem oslovit a zaujmout.

Cyklus DATA vzniká od roku 2013, kdy Achrer poprvé navštívil Peking v rámci rezidenčního pobytu v Ateliéru Galerie Zdeněk Sklenář v centru současného umění CCC (Czech China Contemporary). Jeho první cyklus Poškozené informace vznikl právě v prostředí Pekingu, kde si autor uvědomil, jakou obrovskou moc mají informace, zvlášť jsou-li správně podány a interpretovány. Jak iluzorní je pocit svobody informací. Pojmy jako „dataismus“ a „infomanická společnost“ v Achrerově umělecké tvorbě pevně zakotvily, a to aniž by plnily pouze sociálně-kritickou funkci.

 „Achrer je tichý a neobyčejně soustředěný malíř, ve své tvorbě varuje před dramatickým zneužíváním elektronických dat, před neschopností vyrovnávat se s jejich záplavou. Výstava NO DATA je intimní ukázkou současné monumentální malby,“ říká galerista Zdeněk Sklenář, který je současně kurátorem výstavy.

Nový cyklus obrazů Josefa Achrera v intimně laděné instalaci Galerie Zdeněk Sklenář je autorovým postojem vůči těmto negativním tendencím. Obrazy nesou určitý romantizující nádech krajin, v nichž podle autora nejsou žádná data.

„NO DATA je poslední dohledatelná informace. Ohraničuje obrovský datový prostor a je velmi pravděpodobné, že se s ní většina z nás už nikdy nesetká. Nevím přesně proč, ale mám naléhavou potřebu to heslo psát přes obrazy, přes romantické krajiny, rýt to do desky svého pracovního stolu,“ říká o svém výstavním projektu Josef Achrer.

Své úvahy o teorii „dataismu“ Josef Achrer shrnul na letošní výstavě Teorie Dataismu, která se uskutečnilav prestižním Today Art Museu v Pekingu a dále v manifestu Dataismus a infomanická společnost, v níž se k jeho dílu obdivně vyjadřují významný historik umění Lü Peng či malíř Wu Yi. Manifest Dataismus a infomanická společnost a katalog s názvem RGB3D/01/DATA/240x169,5MM/2015/16 získaly ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku v kategorii katalog v roce 2016.

 

                                                                                        

O autorovi:

Josef Achrer (1982) 

Absolvent Akademie výtvarných umění, malířského ateliéru Michaela Rittsteina, získal v roce 2012 cenu Kritiky za mladou malbu. Byl členem dnes již neexistujícího uměleckého uskupení OBR, ve svém portfoliu má řadu samostatných i skupinových výstav v ČR i v zahraničí. Svou tvorbu představil například rozsáhlými výstavními aktivitami v prestižních uměleckých institucích v Číně – Today Art Museu v Pekingu, L Art Museu v Chengdu, či v Baijia Lake Museu v Nanjingu. Společně s Krištofem Kinterou a Markem Číhalem vystavoval v Ludwig Museu v německém Koblenci v rámci výstavního projektu Prague Power Boost – Kintera / Achrer / Číhal.

 

Pro více informací o výstavě, příp. fotografie v tiskovém rozlišení kontaktujte Martinu Hořejšovou, galerie@zdeneksklenar.cz, +420 602 344 191.

 

 

Josef Achrer_NO DATA No. 6_z cyklu DATA_2017_akryl_email_plátno_225x183 cm
Josef Achrer_NO DATA No.8_z cyklu DATA_2017_akryl_email_plátno_225x183 cm
Josef Achrer_NO DATA No.9_z cyklu DATA_2017_akryl_email_plátno_225x183 cm