menu

Galerie Zdeněk Sklenář představí historicky první film o Jindřichu Štyrském

14. 9. 2010

První dokumentární film o životě a díle Jindřicha Štyrského (1899 - 1942) uvede v sobotu 9. října 2010 ve 22.25 Česká televize na programu ČT 2.
Snímek s názvem „Jindřich Štyrský – Mým očím nutno stále házeti potravu“ představuje Štyrského osobu v celé její šíři. Přibližuje osudová setkání a důležité životní peripetie, které se odráží v tvorbě tohoto umělce.
Částečně hraný snímek režiséra a scénáristy Aleše Kisila je postaven výhradně na materiálech a textech Jindřicha Štyrského a jeho přátel: Vítězslava Nezvala, Karla Teiga, Karla Michla, André Bretona, architekta Karla Honzíka a dalších.
„Od smrti tohoto umělce uplynulo šedesát osm let. Jeho život je zahalen řadou tajemství.
Poodhalit je a evokovat atmosféru avantgardy první republiky se pokusí náš dokument. Objevili jsme například kousek autentické přednášky André Bretona o surrealismu, kterou natočil v roce 1935 pro brněnský rozhlas. Lidé ji slyšeli naposled v roce 1935,“ prozrazuje režisér Aleš Kisil a dodává: „Bez producentského podílu Zdeňka Sklenáře by tento film nevznikl, to on byl ten, kdo vše rozhýbal.“


Jindřich Štyrský.
Narozen 1899 v Dolní Čermné. Zemřel 1942 v Praze.
Malíř, básník, fotograf, autor životopisů Artura Rimbauda a markýze de Sade,
vydavatel Erotické revue, průvodce Paříží, scénograf Osvobozeného divadla, nelítostný kritik a provokatér, autor desítek knižních úprav.
Tvůrce, který své představě umění doslova obětoval život.


„...Pokládal jsem se za stvořitele. Plným právem. Když jsem dal potom skřínku zaletovati, díval jsem se s uspokojením na hnilobný stav svých snů, až její stěny pokryla plíseň a nebylo lze ničeho spatřiti. Byl jsem si však jist, že vše, co na světě miluji, tam existuje. Ale mým očím nutno stále házeti potravu. Polykají ji nenasytně a surově. A v noci a ve spánku ji tráví.“
(ze scénáře filmu Jindřich Štyrský - Mým očím nutno stále házeti potravu)
Scénář a režie: Aleš Kisil, kamera: Tomáš Nováček, střih: Ondřej Pechar, zvuk: Ondřej Muška, animace: Lukáš Urbánek.
Délka 57 minut.

Účinkují: Andrej Polák, Tereza Černá a Jonáš Urbánek.

Hlasy Jindřichu Štyrskému, Vítězslavu Nezvalovi, Karlu Teigemu a dalším propůjčili: Ivan Trojan, Lukáš Hlavica, Marek Daniel a Martin Myšička.

Koprodukce Galerie Zdeněk Sklenář a Česká televize.

Televizní premiéra: ČT 2, sobota 9. října 2010 ve 22.25
Premiéra: Komorní kino Evald, Národní třída 28, Praha 1, 28. září 2010, 17.00 hodin

Kontakt pro novináře:
tel. 224218528, e-mail: galerie@zdeneksklenar.cz
otevřeno: středa – sobota 13.00 – 18.00 hodin
www.zdeneksklenar.cz