menu

Galerie Zdeněk Sklenář na nové adrese

9. 9. 2014

Galerie Zdeněk Sklenář na nové adrese

Galerie Zdeněk Sklenář zahájí v úterý 9. září vernisáží první souborné výstavy grafického díla Bohumil Kubišta – grafika svou činnost na nové adrese: Salvátorská ul. 6., Praha 1 - Staré Město. Své vyhlášené výstavní prostory na Smetanově nábřeží, kde sídlila od roku 2001, musela opustit loni poté, co prostory na konci dubna zničila exploze plynu. Nové zázemí našla galerie nyní v domě, který je součástí komplexu novobarokních a secesních budov postavených v letech 1899–1909 Osvaldem Polívkou pro bývalou Městskou pojišťovnu. Prostor, jenž v minulosti sloužil ke kancelářským účelům, získala galerie do pronájmu na základě veřejné obchodní soutěže vyhlášené Ministerstvem pro místní rozvoj. Po stavebních úpravách, které se uskutečnily pod technickým a odborným dohledem architekta Josefa Pleskota (a rovněž pod dohledem památkářů), má galerie v bezprostřední blízkosti kostela svatého Salvátora k dispozici výraznou vertikální výstavní plochu.

 

            V sousedství Staroměstského náměstí a legendárního ateliéru Václava Boštíka rozšíří Galerie Zdeněk Sklenář výstavní činnost na stálé pražské adrese 497 dnů po tragickém výbuchu. Loňská zkáza prostor na Smetanově nábřeží ale neznamenala, že by galerie své aktivity zastavila. Samostatně nebo ve spolupráci s českými i zahraničními institucemi realizovala v uplynulých měsících desítky projektů. Mj. to byly výstavy Karel Malich: Cosmic v Ludwig Museu v Koblenci, UP YOUTH (Marek Číhal a Josef Achrer) v pekingském Times Art Museu, Wu Yi Pražské léto v Galerii Václava Špály; kupka/opočno/puteaux ve výstavní síni F. Kupky na zámku Opočno, Václav Boštík 100 v Galerii Zdeněk Sklenář v Litomyšli,nebo Reynek – Genius, na kterého jsme měli zapomenout ve Valdštejnské jízdárně. A ve svém pražském „Chambre à part“ na Kosárkově nábřeží Galerie Zdeněk Sklenář uspořádala výstavy např. Jan Merta: Na počest pana profesora Krále či Krištof Kintera: Stav bez tíže a v současné době probíhající výstava Mikuláš Medek: Pohyblivé hroby, která zde bude otevřena až do 5. října.

Při zachování plné nakladatelské a ediční činnosti nepřetržitě vychází knihy, bibliofilská vydání a edice originálních grafických listů. V současné době připravuje Galerie Zdeněk Sklenář další rozsáhlé mezinárodní aktivity v zahraničních muzeích a galeriích mj. s důrazem na šíření výtvarného umění na území Číny.

 

 

Galerie Zdeněk Sklenář
Salvátorská 6
110 00 Praha 1 - Staré Město

Pondělí: zavřeno
Úterý: 13–18 hod
Středa: 15–20 hod
Čtvrtek - Sobota: 13–18 hod
Neděle: zavřeno