menu

Frac Centre, Orleans

14. 9. 2013

Dílo Federico Díaze se stává součástí jednoho z nejprestižnějších center moderní světové architektury

Federico Díaz se prosadil jako jeden z mála světových umělců do nové sbírky centra moderní architektury ve francouzském Orléans. Fonds Régional d´Art Contemporain (FRAC), jak se tato organizace nazývá, je přitom považována za jedno z největších a nejprestižnějších center, které se vedle New Yorku a Frankfurtu, zabývá moderní architekturou i uměním, které s ní souvisejí.

Úspěch Federico Díaze je o to větší, že do stálé expozice v novém objektu centra FRAC, které se jmenuje Les Turbulences, se dostal jako jeden ze čtyř umělců, jejichž díla byla po celém světě vybrána. Díaz se bude v Orléans prezentovat svým projektem Resonance v níž se zabývá materiálovou transformací prostředí, takzvaným viděním neviditelného, zhmotňováním rezonancí kolem nás. Nová expozice s názevem Archilab 2013 – Naturalizing Architecture bude představena veřejnosti od 14. září letošního roku do 2.února 2014. Kurátoři této výstavy jsou Curators Marie-Ange Brayer a Frédéric Migayrou.

„Resonanční membrány jsou našim i vesmírným základem. Jako lidé se toto snažíme popisovat v poezii, hudbě, nebo matematickými experimenty, kam patří i algoritmická architektura. Naše tělo, ale i architektura, se bude zákonitě vyvíjet jinak na Antarktidě, pod vlivem rozdílné gravitace na jiné planetě, nebo za války. To jsou úvahy, které rozšiřují perspektivy psychologie vnímání. Existují místa a laboratoře, jako je například právě FRAC, která dávají prostor těmto úvahám a experimentům v oblasti vědy a umění,“ řekl Díaz serveru lidovky. cz.

Zdeněk Sklenář považuje zařazení díla Federico Díaze do jednoho z nejprestižnějších center moderní architektury za vynikající úspěch představitele českého umění.