menu

Federico Díaz Outside Itself

21. 11. 2011

21/11/2011 - Federico Díaz: outside itself
Tisková zpráva: 21.11.2011
FEDERICO DÍAZ: outside itself
Interaktivní instalace sestavená roboty bez doteku lidské ruky – od konceptu po zhmotnění
S Zdeněk Sklenář
Smetanovo nábřeží 334/4 /Praha 1
23/11 – 24/12/2011 / st-so 13.00-18.00
Vernisáž: 22/11/2011/18.30
www.zdeneksklenar.cz

Poprvé v České republice představuje ve své výstavní síni S galerista Zdeněk Sklenář prostorovou instalaci Federica Díaze OUTSIDE ITSELF, která vznikala po dobu čtyř měsíců na letošním 54. ročníku la Biennale di Venezia.
Instalace outside itself se sestává z tisíců černých kuliček, které jsou seskupeny do masivní formy na základě proměn okolního světla v prostoru benátského Arsenale. Každá kulička representuje jeden světelný foton = voxel. Optické senzory monitorovaly dopad světla na místo a utvářely tok dat a informací. Intenzita okolního světla se lišila podle toho, zdali je noc nebo den, a také podle toho, kolik se v instalaci nacházelo návštěvníků, kteří se různě pohybovali či byli různě barevně oblečeni, neboť každý z nás podle svého povrchu těla pohlcuje nebo formuje světlo jiným způsobem. Vznikla tak světelná mapa pohybu, která se stala základem samoorganizované formy. Matematický program tak umožnil robotům, aby každých dvanáct hodin sestavili konstrukci, skládající se zhruba z 2 000 kuliček o průměru 4,9 cm z celkového počtu 250 000 kuliček.
U příležitosti 54. Bienále se symbolickým tematickým zadáním ILLUMInations ("Světla" a "Národy"), tak diváci všech možných národností světa ovlivnili konečnou podobu Díazova díla. Kurátorkou projektu je Alanna Heiss, zakladatelka P.S.1 Contemporary Art Center v New Yorku. Projekt byl vybrán hlavní komisařkou výstavy ILLUMInations, Bice Curiger. Pomocí robotů řízených matematickým programem objekt v průběhu trvání La Biennale di Venezia vyrostl a postupně vytvářel svou podobu.

„UMĚNÍ NENÍ UMĚNÍ POKUD NENÍ TVOŘENO LIDSKOU RUKOU“
„Náš viditelný svět, který vnímáme a cítíme je 10% z toho z čeho je tvořen. 90% hmoty nevnímáme, protože naše smysly jsou limitovány. Lidé vytvořili nástroje jak objasnit tento svět, který nás tvoří. Technologie jsou prodlouženým smyslem našeho těla tam, kde jsme limitováni. Instalace Outside Itself je zhmotněním světla, které se skládá z neviditelných částic fotonů. Prostor, ve kterém se pohybujeme je zhmotněním světla. Jak ale modelovat formy a hmotu pomocí světla, když ho naše ruce necítí?“ slovy Federica Díaze.


Federico Díaz vystavoval na mnoha mezinárodních výstavách a v institucích jako Institute of Contemporary Arts/ICA, Londýn, 2005; Royal Institute of British Architects, Londýn, (2000); Algorithmic Revolution v ZKM Center for Art and Media, Karlsruhe, (2004); Fondation Electricité de France, Paříž, (2003); Ars Electronica Festival, Linz, (2005), Mori Art Museum, Tokio (2005).
Za svůj Generatrix obdržel zvláštní cenu Milano Europe, Futuro Presente 2001 a na Bienále ve Florencii v roce 2007 získal Premio Internazionale „Lorenzo il Magnifico“ v kategorii nových médií za projekt Sakura (2005). Ve Spojených státech byla Díazova instalace Ultra prezentována poprvé v roce 2008 v rámci výstavy MOMA/PS,1, Art Basel na Miami Beach. Nejnověji byl Federico Díaz vybrán, aby reprezentoval Českou republiku na EXPO 2010 v Šanghaji, kde vystavoval LacrimAu, senzoricky monitorovaný objekt lidské slzy, pokrytý 24 karátovým zlatem, v interaktivní instalaci českého pavilonu.


Kontakt pro media:
Pavla Lubovská
Tel: +420 731 465 638
pavla.lubovska@zdeneksklenar.cz