menu

EXPO 2010 LacrimAu

1. 5. 2010

LacrimAu v českém pavilonu na EXPO 2010 slaví úspěch

Zlatá slza LacrimAu - jeden z nejsledovanějších exponátů českého pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji – úspěšně zahájil spolu s otevřením pavilonu svůj provoz. Každý pětistý návštěvník má možnost vstoupit do prosklené místnosti, kde se nachází slza z ryzího zlata, senzory ve zvláštní čelence mu poté sejmou jeho emoce a automatická laboratoř pro něj podle nich namíchá osobní parfém.
„Přestože přepravu zlaté slzy a vůní zpozdilo nedávné přerušení letecké dopravy nad Evropou, dorazila do Šanghaje i do pavilonu včas,“ řekl Federico Díaz, autor exponátu LacrimAu. „Poslední testy s vůněmi jsme nicméně prováděli ještě v noci na 1.května,“ dodal mladý umělec.
Slza svým objemem odpovídá jedné tuně ryzího zlata, ale skutečná hmotnost tohoto vzácného kovu je menší. Přesnou váhu mohou návštěvníci českého pavilonu tipovat prostřednictvím Bluetooth technologie a zapojit se tak do soutěže, jejíž deset výherců si rozdělí půlmilionu RMB, tedy zhruba 1,4 milionu korun.
„Cenu pro vítěze hradí jeden z našich partnerů,“ vysvětlil generální komisař české účasti na EXPO 2010 Pavel Antonín Stehlík a připomněl, že „Číňané jsou velmi hraví a soutěž se tak stává dalším z magnetů, které přitahují pozornost veřejnosti k českému pavilonu“.
Soutěž „zlatý tip“ potrvá od 1. května do 25. října 2010 a 28. října, tedy v den národního svátku České republiky a dva dny před uzavřením Všeobecné světové výstavy, budou vyhlášeni vítězové.