Lao-c´ – Tao te ťing / Wu Yi


Čtvrtým bibliofilským zpracováním v edici Český Laozi/Lao-c´ je Tao te ťing v podání Berty Krebsové. Její dnes již legendární překlad vyšel v Odeonu, nakladatelství krásné literatury a umění, v roce 1971 s výtvarným doprovodem malíře Zdeňka Sklenáře. Nové Tao Krebsové přináší překvapení v podobě výtvarných děl současného čínského umělce Wu Yiho, jež knihu umocňují a proměňují zažité tradice jejího výtvarného doprovodu. Mistr Wu pro bibliofilii vytvořil tři originální grafické listy, předlohou jim byly tušové malby na čínském ručním papíře, které pro Tao te ťing namaloval v témže roce. Umělecká díla jsou ručně vevázaná. Vydáno v nákladu 110 exemplářů, z nichž XX je autorských.

V roce 2016 vyšlo i jako třetí kniha ze čtyřsvazkové malé edice ilustrovaný Český Laozi/Lao-c´, která představuje velké české překlady Tao te ťingu.

Wu Yi v letech 2013 a 2014 pobýval a tvořil v Praze. Svá díla představil na výstavě Wu Yi – Pražské léto v Galerii Václava Špály, kterou společně uspořádala společnost PPF a Galerie Zdeněk Sklenář ve dnech 28. 11. 2013 – 5. 1. 2014. K výstavě byla vydána stejnojmenná kniha.


Název publikace: Lao-c´ – Tao te ťing
Podnázev publikace: Lao-c´ o Tao a ctnosti
Název publikace v cizím jazyce:
Jazyková verze: česká
Osobnost/Umělec: Lao-c´, Berta Krebsová, Oldřich Král/Wu Yi
Autor/Autoři textů: Lao-c´, Berta Krebsová, Oldřich Král
Překlad: Berta Krebsová (1970)
Koncepce: Oldřich Král
Výtvarný doprovod/Ilustrace: Wu Yi
Grafická úprava: Zdeněk Ziegler
Odpovědný redaktor: Marta Chovančíková
Redakční úpravy: Pavlína Klazarová
Jazyková revize: Milena Gillová
Sazba a zlom: Jan Bouček, Typo+, s.r.o.
Tisk a vazba: Indigoprint s.r.o., Praha; serigrafie vytiskli Antonín Komárek a René Řebec v ateliéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze; Knihařství Jiří Fogl a Pavlína Rambová, Žamberk
Vydání: první
Rok vydání: 2015
ISBN: 978-80-87430-54-5
Náklad: 90 + XX autorských výtisků
Vydavatel: Galerie Zdeněk Sklenář
Formát: 170 x 238 mm
Vazba: pevná, šitá, s přebalem
Počet stran: 86
Specifikace signovaných knih: exempláře jsou průběžně číslovány 1 až 90, grafické listy 1/90–90/90; autorské exempláře jsou průběžně číslovány I až XX, grafické listy I/XX–XX/XX; všechny bibliofilie a grafické listy signoval Wu Yi