Oldřich Král: Kniha mlčení – texty staré Číny

Kniha mlčení – texty staré Číny je reedicí antologie filosofických, magických, básnických, ale i intimních textů, která vznikala ve druhé polovině 60. let 20. století na výzvu tehdejšího Klubu přátel poezie. Mladý sinolog a překladatel Oldřich Král se tehdy pokusil žánrově pestrou ilustrovanou antologií uvést českého čtenáře čínské poezie do té krajiny za krajinou, do toho obrazu za obrazem, do toho světa za slovem. Tak vznikaly i autorovy první překlady z Knihy proměn, ze Starého Mistra a Mistra Čuanga, překlady básní mnicha Chan-šana, první úryvky slavného malířského eseje Mnicha Okurky (17. století) vedle úplného překladu nejstarší básnické poetiky Lu Ťiovy (3. století) a první verze českého překladu poetologické poemy 24 starých básní o dvaceti čtyřech vlastnostech básnických z 10. století.
Kniha vyšla v roce 1971, kvůli zásahu normalizátorů pod odtažitějším názvem Tao – texty staré Číny. Původní zamýšlené jméno však zůstalo nedopatřením zachováno na mikrodesce, která byla součástí většiny nákladu. Nahrávka, na níž autorovy překlady čínských filosofů a básníků čtou takoví mistři jako Jan Werich, Radovan Lukavský, Václav Voska a Josef Kemr, je znovu součástí naší reedice. Knize tehdy vtiskl nezapomenutelnou tvář typograf Oldřich Hlavsa. Reedice Galerie Zdeněk Sklenář v podání vynikajícího grafika Zdeňka Zieglera chce být tvořivou poctou tomu prvnímu vydání, všem jeho tvůrcům, kteří je tenkrát navzdory nepřátelským okolnostem podrželi a dovedli do konce.

Vydáno u příležitosti 85. narozenin autora antologie Oldřicha Krále.


Název publikace: Kniha mlčení
Podnázev publikace: texty staré Číny
Název publikace v cizím jazyce:
Jazyková verze: česká
Osobnost/Umělec: Oldřich Král
Autor/Autoři textů: Oldřich Král
Překlad: Oldřich Král
Koncepce: Oldřich Král
Výtvarný doprovod/Ilustrace: Národní galerie v Praze (1971)
Grafická úprava: Zdeněk Ziegler (2015), Oldřich Hlavsa (1971)
Odpovědný redaktor: Marta Chovančíková (2015), Josef Brukner (1971)
Redakční úpravy: Pavlína Klazarová
Jazyková revize: Milena Gillová
Sazba a zlom: Jan Bouček, Typo+, s.r.o.
Tisk a vazba: Tiskárna Protisk, s.r.o., České Budějovice
Vydání: třetí (rozšířené; první v Galerii Zdeněk Sklenář)
Rok vydání: 2015
ISBN: 978-80-87430-51-4
Náklad: 1 500
Vydavatel: Galerie Zdeněk Sklenář
Číslo publikace Galerie Zdeněk Sklenář:
Formát: 220 x 215 mm
Vazba: pevná, šitá, s přebalem
Počet stran: 156
Poznámka: součástí knihy je audionahrávka, texty interpretují Jan Werich, Radovan Lukavský, Václav Voska a Josef Kemr; oprávnění k užití záznamu z roku 1971 poskytl Supraphon, a.s.; realizace Josef Cincibus; zpracování pro třetí vydání Aleš Charvát, Studio Svengali