Leroy Chiao – OneOrbit / Život jako výzva

Americký astronaut čínského původu Leroy Chiao strávil ve vesmíru celkem 229 dní 7 hodin 38 minut a 5 sekund. Obyvatelům Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze kolem Země však čas plyne jinak než nám, pozemšťanům. Orbitální den trvá pouhých 90 minut, což znamená, že slunce vychází a zapadá každých 45 minut. Nepředstavitelné dimenze a gravitace vesmíru tak proměňují léta ve vteřiny a století v minuty, a Leroy Chiao byl tudíž ve vesmíru úctyhodných 3 669 orbitálních dní, z toho 24 ve volném kosmickém prostoru. V našem jediném pozemském dni zažil na orbitu 16 východů/západů slunce, dní a nocí. Tento kuriózní detail dává pocítit závrať z toho, co nás tam venku – v měřítku do nekonečna otevřeného prostoru – čeká.
Pro knihu Leroy Chiao vybral ze svých oblíbených fotografií ty, které nejlépe vyjadřují jeho dojmy. Cítil však, že je důležité nabídnout zkušenost celou, i s myšlenkami a pocity, které prožíval ve chvílích, kdy snímky pořizoval. Fotografie v této knize vznikly v rozmezí let 1994–2005. Byly pořízeny ve výšce kolem 400 kilometrů v rychlosti 8 km/s. Z této výšky není Země vidět celá, ale vždy jen určité výseky, a to v závislosti na použitém objektivu. Snímky tak zachycují někdy jen několikakilometrový pás země, jindy naopak území rozkládající se na tisíci kilometrech.

Kniha vyšla jako první v českém jazyce a byla slavnostně uvedena 28. srpna 2016 na Mezinárodním knižním veletrhu v Pekingu (Beijing International Book Fair) za osobní účasti amerického astronauta Leroye Chiaa.

Pro milovníky krásné knihy vyšla v českém jazyce číslovaná edice 1/111–111/111 signovaná Leroyem Chiaem.


Název publikace: Leroy Chiao – OneOrbit / Život jako výzva
Název publikace v anglickém jazyce: Leroy Chiao – Make the Most of Your OneOrbit
Jazyková verze: česká a anglická
Osobnost/Umělec: Leroy Chiao
Autor/Autoři textů: Leroy Chiao, Shanguang Chen, Donald Alan Thomas, Koichi Wakata, Saližan Šakirovič Šaripov, Zdeněk Sklenář, Jiří Příhoda
Překlad: Pavel Cink
Koncepce: Leroy Chiao, Zdeněk Sklenář
Fotografie: Leroy Chiao, Keith Wullfraat, NASA, CMSEO
Grafická úprava: Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček / 2016 Designers
Odpovědný redaktor: Jiří Příhoda ve spolupráci s Leroyem Chiaem, Helena Sklenářová; spolupráce: Marta Chovančíková, Petr Špaček
Jazyková úprava: Eva Hrubá
Tisk a vazba: Indigoprint s.r.o., Praha
Vydání: první
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-87430-69-9
Náklad: 1 000  (prvních 111 výtisků číslováno a signováno Leroyem Chiao) 
Vydavatel: Galerie Zdeněk Sklenář s laskavým svolením NASA a Čínského úřadu pro lety člověka do vesmíru (CMSEO)
Formát: 250 x 305 mm
Vazba: pevná, šitá
Počet stran: 212