Premiéra dokumentárního filmu Zhang Xiaogang

GHMP – Dům u Kamenného zvonu


U příležitosti výstavy „The Reunion of Poetry and Philosophy“ si Vás Galerie hlavního města Prahy a Galerie Zdeněk Sklenář dovolují pozvat na světovou premiéru dokumentárního filmu: „Zhang Xiaogang“ režisérky Jany Chytilové, která se uskuteční 7. 2. 2018 v 17 hodin v Domě u Kamenného zvonu. 

Film uvede režisérka Jana Chytilová 
Hosté: Zhang Xiaogang, Wang Guangyi, Lü Peng

Vstupné: zdarma, z důvodu omezené kapacity sálu je rezervace nutná: pr@ghmp.cz

Na film navazuje přednáška profesora Lü Penga, předního historika umění, o současném čínském umění a jeho historickém kontextu. 


Film: Zhang Xiaogang, 2017, 56 min
Dokumentární film režisérky Jany Chytilové přibližuje životní osudy a dílo jednoho z nejvýznamnějších současných čínských malířů – Zhang Xiaoganga. Umělec, napojený na fenomény čínského umění počátku devadesátých let 20. století, vždy zastával nezávislé postoje. Zhang Xiaogang zobrazuje sebe i svou zemi. Zobrazuje minulost s přesahem do současnosti a jeho úhel pohledu je specifický, unikátní. Na světové umělecké scéně se proslavil svým pohledem na čínského člověka a čínskou minulost spolu se svébytným estetickým výrazem. V Číně je známý mezi mladou generací, v uměleckých kruzích, je tržně úspěšný, uznávaný nezávislými kritiky současného umění; jeho hodnotový postoj však není v jeho zemi oficiálně uznávaný.

Scénář a režie: Jana Chytilová
Střih: Miloš Málek
Odborná spolupráce a překlad: Zuzana Li
Jazyková verze: čínsky s českými titulky 
Producent: Galerie Zdeněk Sklenář


Výstava: The Reunion of Poetry and Philosophy 
Termín: 7. 2. - 13. 5. 2017
Pořadatel: Galerie Hlavního města Prahy 
Kurátor: Lü Peng